Informacja

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) czytaj wiecej...

Forum oazy poznańskiej

Forum dla wszystkich, którzy czują się związani z Ruchem Światło-Życie archidiecezji poznańskiej.

Nie jesteś zalogowany.

#1 2008-09-20 17:44:44

angie
Parafia:
Rekolekcje: Nie podano
Posty: 8

msza ślubna za niedzielną

mam nieścisłe informacje dotyczące spełnienia obowiązku uczestnictwa we mszy niedzielnej na mszy ślubnej.
jeden z poznańskich proboszczów uważa że msza ślubna ważna jest za niedzielną od godziny 13, wikary twierdzi że od 16 a nieszpory zaczynają sią najwcześniej o 15...
w związku z tym ma problem jaką wersje przyjąć bo do obu kapłanów mam zaufanie.

Jak wy sobie radzicie z taką kwestią?

Offline

 

#2 2008-09-20 19:07:38

AJot
Miasto: Poznań
Parafia: Najświętszej Bogarodzicy Maryi
Rekolekcje: Animator
Posty: 249

Re: msza ślubna za niedzielną

Przede wszystkim to nie jest ważne czy to Msza św. ślubna czy nieślubna krzywy

Po Soborze Watykańskim II Kościół w pewien sposób wrócił do starożytnego sposobu liczenia czasu – od zachodu słońca do zachodu. W ten sposób w obecnym Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. przywrócono to, co istniało w Starożytności, mianowicie możliwość sprawowania niedzielnej Eucharystii w sobotę wieczór. W ogóle w Starożytności nie znano Eucharystii w niedzielę (w naszym rozumieniu niedzieli od 12 w nocy do 12). W pierwszych wiekach Kościoła Eucharystię sprawowano zawsze w nocy z soboty na niedzielę. Było to podyktowane również względami praktycznymi. Przecież chrześcijanie byli prześladowani, niewolnicy mogli iść na Eucharystię dopiero po zakończeniu swoich codziennych zajęć itd. Drugi powód – o wiele ważniejszy – przejście Chrystusa ze śmierci do życia dokonało się w nocy z soboty na niedzielę wielkanocną. O poranku wielkanocnym Chrystusa w grobie już nie ma. Dlatego chrześcijanie sprawowali „Paschę Pana” w nocy, aby kończyć ją o poranku. Zresztą Mszy św. trwała dosyć długo – najczęściej kilka godzin. Przesunięcie Eucharystii na poranek niedzielny dokonało się dopiero po 321 roku, kiedy to Konstantyn Wielki ustanowił niedzielę dniem wolnym od pracy.

Tyle historii. Obecne przepisy dotyczące spełnienia obowiązku niedzielnej Mszy św. zawarte są w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kanon brzmi w ten sposób: § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna.

Tak więc wierny jest tutaj zupełnie wolny w wyborze Mszy św., w której chce uczestniczyć. Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne. Wierny może wybrać tę Mszę św. z czystego „lenistwa”.

Próby ograniczania tutaj wiernych wynikają niestety z niezrozumienia samej idei Mszy św. sobotniej. Nie jest to dodatkowe danie wiernym możliwości spełnienia ich obowiązku, ale powody są głęboko teologiczne.

Z poważaniem

ks. Aleksander Sobczak
doktor prawa kanonicznego,
adiunkt w Zakładzie Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UAM

za: http://mateusz.pl/pow/040603.htm

Ten "wieczór" to po godz 16. Tak zawsze mi mówiono od kiedy taka możliwośc jest. Tzn. nie jestem w stanie znaleźć w tym momencie dokumentu Episkopatu - to zostało wprowadzone w latach 80. i mój mąz mówi, że wtedy było to wyjaśnione (a on takie rzeczy pamięta). Niemniej znalazam też w innych miejscach mowę o tym, że - trywializujac nieco - "niedziela liczy się od 16 w sobotę".  (Mnie też te nieszpory o 15 do tego nie pasują, ale zasadniczo to "inna bajka").


Jr 29, 11 big_smile

Offline

 

#3 2008-09-20 20:30:41

angie
Parafia:
Rekolekcje: Nie podano
Posty: 8

Re: msza ślubna za niedzielną

No to ciekawe skąd takie rozbieżności w informacji nawet u księży-koleżance która załatwiała ślub ksiądz powiedział że o 15.30 będzie za niedziele bo zasadą jest że od 13 tak jest...hmm

Offline

 

#4 2008-09-21 00:14:44

AJot
Miasto: Poznań
Parafia: Najświętszej Bogarodzicy Maryi
Rekolekcje: Animator
Posty: 249

Re: msza ślubna za niedzielną

No wiesz, ta 13 to dla mnie co najmniej coś dziwnego. Zwłaszcza, ze my ślub mielismy o 14 i było oczywiste, że ta msza św, nie jest wypełlnieniem obowiązku niedzielnego.

Skądinąd to takie dość dziwne patrzenie przez pryzmat litery prawa, a nie ducha.

A księża - z całym szacunkiem, ale różne kiksy (w najlepszej wierze!) zdarzają się wszystkim ludziom i księża nie są od nich wolni. I tu by można mnożyć różne przyklady ;]

Niemniej może ktos wie gdzie znaleźc tę godzinę wyznaczającą wieczór?


Jr 29, 11 big_smile

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson