W dniu 27 listopada 2024 r. został wydany dekret erygujący Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej” jako publiczne stowarzyszenie wiernych, stanowiące sekcję diecezjalną ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”

Jednocześnie został zatwierdzony Statut Stowarzyszenia STATUT.pdf

Przed nami – kolejny krok – czyli przygotowanie i złożenie wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) o nadanie osobowości prawnej.

Czym jest stowarzyszenie?

Stowarzyszenie Diakonia jest prawną formą przewidzianą przez prawo kanoniczne i państwowe organizacji Ruchu Światło-Życie, powołaną w tym celu, aby mógł on lepiej służyć swoim charyzmatem budowaniu Kościoła i pełnieniu jego misji w świecie. Jest:

  • środowiskiem odpowiedzialności za Ruch Światło-Życie

W każdej wspólnocie (zwłaszcza większej) jest grono osób, które nadają jej ton, wyznaczają kierunki rozwoju. Dla takich osób ks. Franciszek Blachnicki przeznaczył stowarzyszenie. „Członkowie Ruchu, którzy czują się jego podmiotem, myślą o jego sprawach w kategoriach «my», mają wyraźną świadomość jego charyzmatu i wynikającej z niego misji”.

Ta odpowiedzialność wyraża się w różny sposób. Z grona członków stowarzyszenia mają być wyłaniani odpowiedzialni Ruchu na różnych szczeblach, a członkowie stowarzyszenia mają mieć wpływ na ich powoływanie. Stowarzyszenie Diakonia jest jednak przede wszystkim miejscem rozeznania kierunków rozwoju Ruchu.

Kongregacje Diakonii są miejscem, gdzie grono odpowiedzialnych Ruchu może pochylić się nad aktualnymi problemami, przemodlić je, przedyskutować i szukać dalszej drogi. Dotychczasowe kongregacje zajmowały się m.in. opisem charyzmatu Ruchu, oazą rekolekcyjną, diakoniami Ruchu czy rolą Ruchu w parafii.

  • formalnym zabezpieczeniem Ruchu

Musi być uregulowany sposób powoływania i funkcjonowania odpowiedzialnych Ruchu – reguluje to statut Diakonii. Dzięki istnieniu stowarzyszenia możliwe też jest funkcjonowanie w obrocie finansowym, prawnym, w kwestiach pracowniczych. Diakonia, będąc stowarzyszeniem kościelnym, ma osobowość prawną, cywilną i może podpisywać umowy, być formalnym właścicielem.

  • miejscem realizacji charyzmatu dla swoich członków

Przynależność do Stowarzyszenia Diakonia jest potwierdzeniem odczytania przez członka Ruchu charyzmatu Światło-Życie jako swojej drogi, swojego miejsca w Kościele. Jest daniem świadectwa o gotowości służby Kościołowi, w tym Ruchowi i poprzez ten Ruch. Członkowie stowarzyszenia uzyskują też wpływ na powoływanie moderatorów diecezjalnych (w diecezjach, w których istnieje sekcja stowarzyszenia) i moderatora generalnego.

Kto może być członkiem Stowarzyszenia?

Członkiem Stowarzyszenia Diakonia może zostać każdy członek Ruchu Światło-Życie po ukończeniu formacji podstawowej i rekolekcjach ORD.

Warunki przystąpienia obejmują ukończone 18 lat, członkostwo w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, aktywne uczestnictwo w życiu wspólnoty

oraz akceptację Diecezjalnej Diakonii Jedności. Nabycie członkostwa następuje poprzez wpisanie przez Moderatora Generalnego w poczet członków DIAKONII

Uroczyste potwierdzenie członkostwa następuje przez błogosławieństwo Moderatora Generalnego.