Adwentowy Dzień Wspólnoty naszego Rejonu w 2024 r. przeżyliśmy 14 grudnia w parafii pw. św. Ojca Pio na Strzeszynie Greckim. Po przywitaniu przez wikariusza ks. Michała Szymanderę rozpoczęła się Eucharystia, którą celebrował moderator rejonowy Domowego Kościoła ks. Szczepan Łakomy oraz nasz gość ks. Krzysztof Sokół ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Msza święta została odprawiona w intencji dobrych owoców udziału małżeństw Domowego Kościoła z naszego rejonu w rekolekcjach formacyjnych DK w 2025 roku
Po Eucharystii przeszliśmy do salki na agapę, po której nastąpiła część formacyjna, skoncentrowana wokół rodziny, rozumianej jako Domowy Kościół będący podstawowym środowiskiem, gdzie formuje się nasza wiara. Do tematu formacji wprowadził nas ks. K. Sokół, który m.in. przedstawił symbolikę ikony św. Rodziny, napisaną dla Equipes Notre Dame w l. 70. i podarowaną Domowemu Kościołowi. Na wzór tej ikony pani Irena, Rosjanka zaprzyjaźniona z ks. F. Blachnickim, napisała ikonę, która jest zawieszona nad tabernakulum w kaplicy Centralnego Domu Rekolekcyjnego Domowego Kościoła w Krościenku.
Następnie, w grupach, rozmawialiśmy o doświadczaniu wiary w naszych rodzinach, koncentrując naszą dyskusję wokół następujących pytań:
- Co sprawia, że w swojej rodzinie czujemy się kochani?
- Kiedy szczególnie doświadczyliśmy miłości w jej gronie?
- Co jest dla nas najcenniejsze w przeżywaniu wiary w naszej rodzinie? Co się najbardziej sprawdza? Czego nam brakuje?
- Czy jest coś, co nam przeszkadza w przeżywaniu wiary w rodzinie?
- Jak w naszych rodzinach wspólnie przeżywamy wiarę, co uważamy za dobre, co warto przemyśleć.
- Czy jest coś co chcielibyśmy wprowadzić w naszej rodzinie (lub jeszcze lepiej: przywrócić, jeśli uważamy ją za dobrą i kiedyś funkcjonowała, ale została zaniedbana), aby nasza rodzina była pełniej środowiskiem wiary, małym Kościołem.
Po podzieleniu się wnioskami z pracy w grupach wróciliśmy do kościoła, gdzie w ramach Namiotu Spotkania, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, mogliśmy indywidulanie podziękować Panu Jezusowi za wspólnie przeżyty czas oraz powierzyć swoje troski i radości. Na zakończenie Dnia Wspólnoty ks. Krzysztof Sokół pobłogosławił uczestników adoracji Najświętszym Sakramentem.
Niech będzie błogosławiony Pan Bóg za dar wspólnego spotkania oraz obecność i duszpasterskie przewodnictwo naszego Drogiego Gościa ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny – wspólnoty zakonnej, która kładzie szczególny nacisk na duszpasterstwo rodzin. Dziękujemy Halince i Andrzejowi Jabłońskim za pomoc w zaproszeniu do nas ks. Krzysztofa Sokoła. Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi Andrzejowi Herktowi i księdzu wikaremu Michałowi Szymamderze za gościnę. Dziękujemy małżeństwom zaangażowanym w przygotowanie Dnia Wspólnoty. Szczególne podziękowania kierujemy do diakonii muzycznej, za piękne (jak zawsze) przygotowanie i poprowadzenie śpiewów oraz Panom z kręgu Emaus, którzy z sukcesem zaopiekowali się dziećmi – pokazując, że diakonia wychowawcza może być także oparta na mężczyznach (!). Bardzo dziękujemy także Halince i Andrzejowi Jabłońskim za pomoc w
Chwała Panu,
Halina i Tomasz
para rejonowa