Relacja z Dnia skupienia Rejonu DK Rataje 9 czerwca 2018 r.

 

To było czwarte spotkanie Rejonu Rataje Domowego Kościoła w roku pracy 2017/2018. Trzykrotnie rejon spotykał się na Dniu Wspólnoty – w październiku, marcu i maju – 9 czerwca zaś udał się do Otorowa, aby przeżyć Dzień Skupienia.

Tematem spotkania była świętość – opowiedziana w najnowszej adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et Exsultate”.

Dzień skupienia rozpoczęło zawiązanie wspólnoty, podczas którego każda para mówiła nie tylko swoje imiona, ale również podawała jedno  albo kilka słów, które najlepiej ją charakteryzują.

Pierwsza konferencja mówiła o rozeznaniu – święty jest człowiekiem, który chce pełnić wolę Boga, jeśli zaś ją chce pełnić, musi ją znać. Do tego służy rozeznanie.

Na Mszy św. rozważaliśmy tajemnicę Maryi w związku z obchodzonym w tym dniu wspomnieniem jej Niepokalanego Serca.

Spotkanie w grupach poświęcone było rozważeniu fragmentu sceny Sądu Ostatecznego z Ewangelii św. Mateusza i zastanowieniu się nad wskazaniami papieża Franciszka na temat naszej relacji do bliźnich.

Druga konferencja mówiła o podanych przez papieża pięciu cechach świętości w świecie współczesnym.

Spotkanie modlitewne osnute było wokół Ośmiu Błogosławieństw. Błogosławieństwa papież określił jako „znak tożsamości chrześcijanina”. Rozważając błogosławieństwa i komentujące je słowa papieża dziękowaliśmy ze wszelkie dobro, jakie nas spotyka i zanosiliśmy kolejno prośby za ludzi, którzy nas denerwują, za cierpiących, za ubogich, niepełnosprawnych, osoby na marginesie życia, za tych, którzy nas skrzywdzili, modliliśmy się o miłość, o czystość naszej miłości, przepraszaliśmy Boga za wszystkie sytuacje, w których nie budowaliśmy pokoju, prosiliśmy za prześladowanych chrześcijan.

Podczas Dnia Skupienia był też czas na wspólnotą zabawę (po obiedzie), spotkanie zakończyła agapa. Chętni na zakończenie mogli uczestniczyć w rwaniu porzeczek, miejscowa parafia zapraszała do udziału w loterii fantowej.