Mejd in Czajna 2013

2013_plakat_MejdinCzajna

Od 2007 roku, ustanowieniem papieża Benedykta XVI, 24 maja, kiedy przypada wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, jest dniem szczególnej modlitwy za Kościół w Chinach. W związku z tym po raz trzeci Diakonia Misyjna organizuje akcję Mejd in Czajna, w tym roku pod hasłem: Módl się, Pan-da! Ma ona zwrócić uwagę na problemy, z którymi na co dzień boryka się Kościół w Państwie Środka, przemilczaną sprawę prześladowań chrześcijan, a także przybliżyć nieco odległą dla nas Polaków chińską kulturę.

2013_plakat_MejdinCzajna

Od kilku lat na terenie Chin organizowane są rekolekcje oazowe, a młodzi Chińczycy przybywają na czas wakacji do Polski, by uczestniczyć w nich razem z polską młodzieżą. Tak będzie i w tym roku. Stąd akcja Mejd in Czajna ma też na celu, podobnie jak w latach ubiegłych, zebranie funduszy na przyjazd kolejnej grupy chińskich chrześcijan na rekolekcje organizowane w Polsce przez nasz Ruch.

Część modlitewna akcji odbędzie się 24 maja wieczorem, kiedy to w kościele pw. Maryi Królowej na Rynku Wildeckim w Poznaniu o godz. 18:30 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Kościoła w Chinach, a jej przedłużeniem będzie modlitewne czuwanie.

Chińskich akcentów nie zabraknie również podczas Kongresu Misyjnego Dzieci, który odbędzie się w sobotę 25 maja przy Katedrze Poznańskiej. Spotkanie przeznaczone dla dzieci kochających misje, organizowane przez Centrum Misyjne Archidiecezji Poznańskiej, odbywa się w tym roku pod hasłem: „Dzielmy się wiarą…”.

Natomiast w niedzielę 26 maja od godziny 14:00 rodzinne świętowanie w chińskim stylu odbędzie na placu przy poznańskiej Katedrze, jako część Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka, organizowanego przez Caritas. Otoczenie zbudowanego na tę okoliczność Chińskiego Muru wypełnią atrakcje dla całej rodziny: zabawy i quizy z nagrodami o tematyce Chin dla dzieci i dorosłych, zawody w jedzeniu pałeczkami, smakowanie chińskich ciastek z chrześcijańską niespodzianką, nauka pisania „chińskich znaczków” czyli liter chińskiego alfabetu oraz spotkanie z maskotką imprezy – sympatyczną pandą.

W tym roku na festynie gościć będziemy siostry zakonne z Chin, które od dwóch lat studiują i formują się w Polsce. Podczas zbliżających się wakacji będą uczestniczyć w rekolekcjach oazowych III stopnia, kończących formację podstawową w Ruchu Światło-Życie.

Wokół akcji Mejd in Czajna udaje się zjednoczyć coraz więcej środowisk misyjnych Poznania: Akademickie Koło Misjologiczne (AKM), Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, Werbistowskie Centrum Młodych „Tabor” oraz Fundację „Redemptoris Missio”. Natomiast patronat medialny nad akcją objęli: Przewodnik Katolicki, Misyjne Drogi oraz Radio Emaus.

Zapraszamy serdecznie na wszystkie wydarzenia związane z tegoroczną akcją oraz proszą o objęcie jej modlitewną pamięcią. Z zaproszeniem zwracamy się w pierwszym rzędzie do Was, drodzy członkowie Ruchu Światło-Życie. Niech to misyjne świętowanie będzie okazją do budowania komunii wewnątrz naszej wspólnoty i przez to świadczenia na zewnątrz o sile charyzmatu, który został wlany w kruche naczynia naszych serc!

Wszystkim, którzy pragną nie tylko w duchowy sposób pomóc organizować rekolekcje dla chińskiej młodzieży, podajemy numer konta: (każda nawet drobna wpłata ma wielką wartość)

94 1560 1111 2107 0220 1803 0007

Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie

ul. Blachnickiego 2, 34-450 Krościenko

Z dopiskiem: Na cele statutowe – Chiny

Wszystkie informacje na bieżąco na naszej stronie na Facebooku:

https://www.facebook.com/mejdinczajna