Powakacyjny Dzień Wspólnoty 08.09.2012

Tegoroczny Powakacyjny Dzień Wspólnoty odbył się w sobotę ósmego września. Wzorem lat ubiegłych, miejscem porekolekcyjnego spotkania była parafia Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu. W kościele przy ulicy Głogowskiej 97 zgromadzili się ludzie wszelakiego wieku, młodzi ciałem lub duchem, aby podziękować Bogu za przeżycia minionego czasu oraz podzielić się nowo nabytymi doświadczeniami.

Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie rozpoczęła się od zawiązania wspólnoty i przedstawienia poszczególnych oaz. Rozpoczynając od Oazy Dzieci Bożych, przez oazy młodzieżowe – OND i ONŻ, aż po Oazy Rodzin, wyznaczeni wcześniej uczestnicy prezentowali swoje wspólnoty. Ilość rekolekcji, jakie Bóg pozwolił zorganizować w tym roku w naszej archidiecezji, robi wrażenie. Po przedstawieniach oaz widać było również, iż Ruch Światło-Życie przyciąga coraz większą liczbę młodzieży, zwłaszcza gimnazjalnej.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się Godzina Świadectw prowadzona przez księdza Ziemowita Stodulnego, podczas której uczestnicy tegorocznych rekolekcji letnich mogli podzielić się swoimi doświadczeniami. Zarówno młodzież, jak i dorośli podkreślali w swoich świadectwach wartość wspólnoty, jaka zawiązała się na poszczególnych oazach. Intensywne poszukiwanie Boga podczas minionych rekolekcji wakacyjnych zaowocowało w różnoraki sposób, od uzdrowień zarówno cielesnych, jak i duchowych, przez odnalezienie swego miejsca w Kościele, po umocnienie w wierze. A ponieważ świadectw było wiele, ażeby słuchaczom nie ścierpły zanadto nogi, co pewien czas wstawaliśmy ze swoich miejsc i wspólnie chwaliliśmy Boga śpiewem, któremu wspaniale przewodniczyła Diakonia Muzyczna.

Kulminacyjnym momentem Dnia Wspólnoty była Eucharystia. Mszę świętą dla wszystkich oazowiczów zgromadzonych w parafii Marki Boskiej Bolesnej odprawił nasz moderator diecezjalny – ks. Artur Andrzejewski. Muszę przyznać, że gdy cała wspólnota odśpiewała trzygłosowe „Amen”, mury kościoła przy ulicy Głogowskiej zadrżały. Animatorom podziękowano za posługę na rekolekcjach a poszczególnym diakoniom wręczone zostały świece na nadchodzący rok.

Ostatnim punktem naszego spotkania była Agapa, czyli „uczta miłości”. Pomiędzy jednym ciastkiem a drugim wymienialiśmy się uściskami oraz nowymi doświadczeniami, planując już kolejne Dni Wspólnoty.

Umocnieni powakacyjnym spotkaniem powróciliśmy do naszych domów. Już za chwilę rozpoczniemy formację roczną w swoich lokalnych wspólnotach. Chętnie jednak będziemy powracać do rekolekcyjnych wspomnień z nadzieją, że to, czego w te wakacje doświadczyliśmy, zaprocentuje w naszym dalszym życiu.

MM