Relacja z Diecezjalnego Adwentowego Dnia Wspólnoty 7 grudnia 2013 r.

Adwentowy Dzień Wspólnoty odbył się w sobotę 7 grudnia. Różnił się znacznie od tych dni wspólnoty z poprzednich lat. Po pierwsze: miejsce – odbył się w parafii Matki Boskiej Bolesnej na ul. Głogowskiej. Po drugie: zaczął się nie od rana, a po południu – o godz. 14:00.

Hasłem tego dnia było: Narodzić się na nowo przez Słowo Boże. Spotkanie rozpoczął moderator diecezjalny, ks. Adam Skociński. Pomodliliśmy się, a następnie wprowadził nas w tematykę tego dnia. Potem nastąpiło przygotowanie do Eucharystii i sama Eucharystia. Tak jak zawsze, na jej początku miało miejsce wstąpienie do deuterokatechumenatu kandydatów, którzy byli w wakacje na ONŻ I i formują się w małych grupach. W tym roku 19 osób decydowało się podjąć wyzwanie i otworzyć się na Boży plan, żyjąc i angażując się w życie Kościoła. Wypowiadali m.in. słowa „pragnę wstąpić na tę drogę, bo bez Kościoła nie dojdę do dojrzałej wiary, bo chcę postępować jak dzieci światłości, bo chcę stać się naprawdę człowiekiem duchowym” oraz „Jestem gotowy”. Pod koniec mszy św. otrzymali tradycyjnie pamiątkowe Ewangelie wg św. Łukasza.

Słowo Boże w czasie Eucharystii wygłosił prezbiter Adam Prozorowski – wzywał wszystkich nas do spełnienia swojego powołania – głoszenia Słowa Bożego. Mówił, że każdy z nas jest powołany do niesienia Słowa Bożego drugiemu człowiekowi. W czasie homilii padło piękne stwierdzenie: otwieramy Pismo Święte… macie Pisma? A nie, po co pytam, w końcu to oazowy dzień wspólnoty, wszyscy mają.

Po Eucharystii odbył się Namiot Spotkania, w którym rozważaliśmy 2 wersety z Ps 118 (111,112). Następnie przeszliśmy do sali, gdzie odbył się podział na grupy i dzielenie się Słowem z Namiotu Spotkania. Stanęliśmy w wielkim kole dookoła sali i odbyło się odliczanie – do 15, dzięki czemu mogliśmy się dokładnie pomieszać i w grupach być z osobami, które niekoniecznie dobrze znaliśmy, a dzięki temu mieliśmy okazję poznać. Potem była godzina świadectw, z 3 ubogacającymi świadectwami na temat znaczenia Słowa Bożego dla osobistego spotkania z Bogiem.

Potem nastąpiła agape, uczta miłości, w czasie której można było nasycić się rozmowami, pysznymi wypiekami oraz rozgrzać gorącą kawą i herbatą. Agape zakończył wspólny taniec – belgijka oraz modlitwa do Niepokalanej Jutrzenki Wolności.

W czasie ADW padły dwa ważne ogłoszenia:

-DKS informował wszystkich zainteresowanych o możliwości wpisania się na dyskusyjną listę mailingową „salve” Ruchu Światło-Życie diec. poznańskiej (przez mail na

-DE informowała o akcji „Zakupy w niedzielę? Stać Cię na więcej!”, do której zachęca wszystkich członków Ruchu. Odbędzie się ona 26 I 2014. Więcej informacji wkrótce na poznan.oaza.pl, facebook.pl/dewpoznan, salve.

Adwentowy Dzień Wspólnoty był niewątpliwie wyjątkowym czasem – to nasz ostatni wspólny i tak duży dzień wspólnoty w tym roku formacyjnym. Było dość dużo osób, w różnym wieku, z wielu oaz, każdy mógł odnaleźć tam coś dla siebie: i dzieci, i młodzież, i dorośli, i małżeństwa. Czas spotkania, wspólnego rozważania Słowa, poznawania się, wspólnej zabawy, radości. Oby więcej było takich spotkań – takich, kiedy dostrzegamy, że jesteśmy jedną wspólnotą, Ruchem Światło-Życie, a nie poszczególnymi grupkami czy kręgami. To ta jedność daje nam siłę.

Chwała Panu za ten czas!

Amen