Powołani do posługi – relacja z ORAR II 2-6 czerwca 2021 r.

O roli pary animatorskiej w posłudze formacyjnej Domowego Kościoła a także tym co najważniejsze w pogłębianiu wiary mówiono podczas Oazy Rekolekcyjnej Animatorów Rodzin II O. Małżeństwa z diecezji poznańskiej i warszawskiej, spotkały się w Zaniemyślu w dniach 2-6 czerwca br., aby poprzez modlitwę i konferencje przybliżać się do Boga a także współmałżonka.
„Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili”. To jeden z cytatów z Pisma świętego, który towarzyszył uczestnikom rekolekcji. Pozostałe tematy dotyczyły powołania do świętości, powołania ucznia a także do życia w małżeństwie. Codzienny Namiot Spotkania i Jutrznia pozwalały na spotkanie z słowem Bożym, a także wsłuchiwanie się w to, co Bóg mówi do nas. – Jezus nie powołuje do posługi świętych, ale każdego, kto go słucha – wyjaśniali Joanna i Robert Słocińscy, para diecezjalna, która prowadziła rekolekcje. W wyczerpujący i uporządkowany sposób omawiali tematy związane z rolą par animatorskich w kręgu oraz realizacją zobowiązań. – To Bóg powołuje i sam przygotowuje tych, których powołał.
Podczas rekolekcji uczestnicy mogli dowiedzieć się, że każde małżeństwo pełniące posługę pary animatorskiej powinno być rozmodlone, żyć życiem sakramentalnym, dążyć do życia w pełni chrześcijańskiego, w jedności i wzajemnym zrozumieniu wspomagać się na drodze do Boga. Równie ważne jest pogłębianie wiedzy dotyczącej małżeństwa i rodziny a także postawa służby. Pięknie o kształcie dialogu małżeńskiego oraz o tym jaką spełnia rolę, mówiła w projekcji archiwalnego filmu siostra Jadwiga Skudro. – Małżonkowie spotykają się w obecności Boga, w trójkę. Warto zadbać o atmosferę, strój i przygotowanie miejsca dialogu. Można pójść do spowiedzi a dzień później przeprowadzić dialog. Siostra Skudro podkreśliła to, co jest jednym z filarów dialogu, aby zawsze zacząć rozmowę od tego, co dobre w relacjach małżeńskich.
W trakcie oazy omówiono zadania kapłana w pracy formacyjnej kręgu, a także pozostałe zobowiązania Domowego Kościoła. Opiekę duszpasterską nad rekolekcjami pełnił ks. Marcin Skowron, który podczas Mszy św. nawiązywał do tematu rekolekcji, ubogacając swoimi kazaniami uczestników. Niezwykle wartościowe były spotkania w kręgach w których dzieliliśmy się tematami związanymi z rolą pary animatorskiej. Pełne przeżycie rekolekcji dla wielu małżeństw nie byłoby możliwe bez diakonii wychowawczej Doroty i Pawła Diakowiczów, którzy razem z wolontariuszami pełnili opiekę nad sporą grupką maluchów. Piękną oprawę muzyczną podczas oazy zapewniła rozśpiewana para Renata i Mariusz Skoraszewscy, którzy profesjonalnie prowadzili śpiew w trakcie Jutrzni i Mszy św. Pogodny wieczór a także adoracja Najświętszego Sakramentu pozwoliły małżeństwom na pogłębienie więzi między sobą a także z Panem Jezusem.
Piękna pogoda i jezioro w pobliżu ośrodka w Zaniemyślu sprawiły, że był to wartościowy czas zarówno dla małżeństwa jak i całych rodzin.
Mariola i Paweł