Relacja z Paschalnego Dnia Wspólnoty DK rejonu Winogrady 21 maja 2021 r.

Prawda która wyzwala

„Człowiek jest wolny, gdy wyznaje w swoim życiu prawdę”. To nauczanie księdza Franciszka Blachnickiego wybrzmiało podczas homilii wygłoszonej w trakcie Paschalnego Rejonowego Dnia Wspólnoty na poznańskich Winogradach. Był to czas radosnego spotkania we wspólnocie, która umacnia i wyznacza kierunek dla rozwoju duchowego rodzin i małżeństw.

Dzień wspólnoty odbył się 21 maja 2022 r. w kościele p.w. św. Jana Bosko, a rozpoczął się namiotem spotkania podczas którego w adoracji przed Najświętszym Sakramentem powierzaliśmy Panu nasze rodziny oraz sprawy dnia codziennego. 

Hasło roku 2020/22 „Prawda, krzyż i wyzwolenie” stało się tematem przewodnim kazania, które do zebranych wygłosił ksiądz proboszcz Waldemar Kapusta. Nawiązał on do myśli i głównych idei nauczania księdza Blachnickiego, podkreślając, że istnieje ścisły związek między ewangelizacją a wyzwoleniem.
– W krucjacie chodzi o niesienie Ewangelii wyzwolenia oraz głoszenie radosnej nowiny o odkupieniu człowieka. Człowiek jest wolny, gdy wyznaje w swoim życiu prawdę. „Poznacie prawdę a prawda Was wyzwoli” – mówił ks. Kapusta skłaniając do refleksji nad tym, jaka jest nasza droga osobistego wyzwolenia.

Odniósł się także do budowania prawdziwej wspólnoty jedności w rejonie oraz w kręgach. – Czy my tylko zadajemy pytanie: co Domowy Kościół robi dla nas, ale co my robimy dla wspólnoty?
– kontynuował. – Jeśli po spotkaniach w kręgach nic się nie zmienia, to co robimy w ruchu z naszym charyzmatem?
Umocnieniem dla całej wspólnoty było przyjęcie do ruchu dwóch kręgów, które ukończyły etap pilotażu i zdecydowały się trwać i budować więź z Panem Bogiem w Domowym Kościele. Piękną oprawę muzyczną zapewniła schola Domowego Kościoła, której śpiew przybliżał nas do Pana i pozwalał jeszcze głębiej uczestniczyć w Eucharystii. 

Po Mszy św. spotkaliśmy się na agapie w oratorium salezjańskim, gdzie przy grillu mieliśmy okazję na umacnianie więzi oraz budowanie nowych relacji z małżeństwami w ruchu. Ten radosny czas umocnienia obecnością Jezusa oraz wspólnoty pokazał nam, że charyzmat jest drogą, która przybliża nas do siebie i do Boga.

 Mariola Kuroczycka

fot. Marek Danielak