Matki: mężne czy szalone?

20140308-wystawa Matki small„Matki: mężne czy szalone?” to projekt na który składa się wystawa oraz książka. Opowiada historie dwudziestu dwóch kobiet, które zdecydowały się na urodzenie dziecka mimo, że zagrażało to ich życiu lub zdrowiu. Wszystko zaczęło się od pytania o ludzką dzielność, jej konieczność dla naszego przetrwania oraz jej przejawy w życiu zwykłych ludzi.

W wyniku moich poszukiwań powstała opowieść o odwadze, o miłości, o zwycięstwie życia, o ekstremalnych wyborach zwyczajnych ludzi, o nadziei. O męstwie, które pozwoliło sfotografowanym przeze mnie kobietom przezwyciężyć lęk przed śmiercią i chociaż było to wielkim trudem uzdolniło je do gotowości złożenia ofiary z własnego życia lub narażenia na szwank zdrowia w imię wartości jaką stanowiło dla nich życie ich nienarodzonych dzieci. Jest to też opowieść o  gorącym pragnieniu spełnienia swoich marzeń i dążeniu mimo wielkich przeciwności do realizacji macierzyńskiego powołania – o szaleństwie miłości, z której rodzi się życie.

Sesje zdjęciowe realizowałam od sierpnia 2011 do marca 2012 roku. Przyjęłam konwencję fotografii rodzinnej, jak z albumów, które znajdują się w większości domów. Sportretowałam swoje bohaterki takimi jakimi są na co dzień, tam gdzie mieszkają i gdzie toczy się ich prywatne życie i – o ile było to możliwe – w otoczeniu najbliższych. W opisie przedstawiłam suche fakty, celowo unikając ich komentowania i emocji.

Wystawa odbędzie się:

  • w dniach 8-15 marca w Centrum Duszpasterskim im. Jana Pawła II przy parafii św. Rocha w Poznaniu
  • w dniach 15-23 marca w kościele św. Krzyża na Górczynie, ul. Częstochowska 16, w Poznaniu

W dniu 23 marca o godz. 16.00 spotkanie z autorką w kościele św. Krzyża. Podczas spotkania – możliwość zakupu książki.