Jesienny Dzień Wspólnoty w rejonie Spławie-Starołęka

23 października br., w domu zakonnym sióstr Urszulanek w Pokrzywnie, odbył się Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie rejonu Spławie-Starołęka. Dotrzeć na miejsce udało się, zarówno rodzinom Domowego Kościoła, jak i młodzieży. Swoją obecnością uradowali nas także ks. proboszcz Maciej Jankowiak z parafii św. Andrzeja Ap., ks. diakon Wojtek Wasiak, opiekun młodzieży oraz Magda Roszak, czynna działaczka Diakonii Misyjnej.
Następnie para diecezjalna, Ela i Waldek Majkowie, przybliżyli nam temat roku („Słuchać Pana”), kładąc szczególny nacisk na aspekt rodziny. Ich świadectwo odnośnie sposobów znajdowania czasu na codzienne czytanie Pisma Świętego i wprowadzanie Słowa Bożego w życie stanowi dowód na to, że wszędzie tam, gdzie trudno o chwilę wytchnienia, warto szukać czasu dla Pana Boga i wbrew pozorom nie należy rezygnować nawet, jeśli mamy tylko do dyspozycji przysłowiowe 5 minut.
Innym radosnym przeżyciem podzielili się z nami Kasia i Leszek Rybaccy, którzy w tym roku na rekolekcje pojechali aż do Ziemi Świętej. W czasie swego pobytu w Izraelu odwiedzali miejsca, w których setki lat wcześniej przebywał Jezus. Chodzenie po tej samej ziemi, co On, przebywanie w tym samym gaju oliwnym, czy adoracja Najświętszego Sakramentu w Bazylice Narodzenia – wywołały w nich największe emocje. Zapadły w pamięć tak głęboko, że czytając Pismo Święte zupełnie inaczej odbiera się treści, które przekazuje.
O swoich doświadczeniach szybko nie zapomni także Magda będąca przez ostatni rok misjonarką świecką w Kazachstanie. Dzieląc się z nami refleksjami na temat sytuacji Kościoła w tamtym kraju, odkryliśmy, jak bardzo potrzebni są dojrzali chrześcijanie potrafiący nie tyle głosić Słowo Boże, ile posługując innym, wprowadzać je w rzeczywistość.
Jednakże aby być gotowym do diakonii, potrzeba głębokiej relacji z Jezusem, dlatego też po godzinie świadectw udaliśmy się do kaplicy, by wsłuchiwać się w głos Pana w Namiocie Spotkania (rozważanie fragmentu Pisma Świętego). Następnie w Duchu Jedności przeżyliśmy Eucharystię, którą sprawował ks. Rafał Grochowiak z parafii św. Antoniego Padewskiego. Dzień Wspólnoty, jak każdy, zakończył się radosną Agapą.
Hanna Masztalska